Blog

E-Ticaret Nedir?

Türk Ticaret piyasasının 2014 yılı itibariyle piyasa hacminin tahmini olarak %1,9 unu e-ticaretten kazanıldığını eksperler belirtmektedir. Elektronik ticaret sektörü hem çevrimiçi alışveriş yapanların hatta internetten satış gerçekleştirenlerin sayılarının süratle artmasıyla birlikte büyümeye ve ilgi çekmeye başladığını söyleyebiliriz.

İster eğitim hayatınız yeni bitmiş olsun, ister ister yıllarca müessesel tek şirkette çalıştıktan sonra girişimci ruhu ile ya da fiziksel mağazanızı internete taşımak istemiş olun. İnternetten ürün satışında bulunmak ve hayatınızı bu yolla kazanmak istiyorsanız işin pratiğini yaşamadan önce öğrenmeniz gereken bir çok temel nokta bulunmaktadır. Bu verilerin sıfırdan başlayan tek şahıs elektronik ticareti öğrenmeye nereden başlayacak ya da başlamalıdır.

Yeni başlayanlar için e-ticaretin üstünlük ve dezavantajları

 Online alış veriş mağazalarının en devasa üstünlüğü yılın 365 günü ve gün içerisinden 24 saat görev verebiliyor olması şayet web sitenizin programı ve yönetim alt yapısı dayanıklı yapılmışsa ve derli toplu olarak bakımı yapılıyorsa çevrimiçi mağazanız kesintisiz olarak bütün gün süresince kullananlara görev verilebilir.

e-ticaret girişimcilerinin bilmesi gereken esas kavramlar

Türkçe ismiyle “ yatırım getirisi “ şeklinde de maluk ROI uygulanan yatırımın firmaya sebep geri döndüğünü ve ne oranlarda karlılık sağladığı ile ilgilidir. Farklı söylemle ROI, yatırım ışığında harcanan miktarı sahip olunan kısa vadeli yatırımdan elde ettikleri kara bölerek ulaşılan sonuçtur.

Sıkça Karıştırılan e-Ticaret Türleri

Tüketiciden tüketiciye, şirketten tüketiciye gibi değişik çeşitleri olan e-ticaret, dilimize B2B, B2C gibi İngilizce’deki karşılıklarıyla yerleşmiş bulunmaktadır.

Peki kaliteli hayatımızda neredeyse devamlı konuştuğumuz bu kısaltmalar ne anlama geliyor? B2B nedir ve neden önemlidir?

Henüz popülerleşmemiş tek alan varsa o da B2B sektörü diyebiliriz. Bilmeyenler için kısaca anlatmak açısından B2B şirketler arası ticaret anlamı taşımaktadır.

Tüketiceler Tek E-Ticaret sitesinden ne beklerler?

Konuya vakıf olmayanlar e-ticareti “ evde bilgisayarın başında “ yapılan iş olarak değerlendirmektedirler. Oysa ki, çevrimiçi tek alış veriş sitetisini hayata geçirme; tasarımdan yazılıma, pazarlamasından müşteri hizmetlerine kadar fiziki bir mağaza açmaktan da zor bir hal almaktadır.

E-ticaret siteleri içerisinde doğru renk tonları kullanımı

Fast food zincirleri kırmızı, bankalar yeşil ve sarı renk kullanmaktadırlar.Süt ve diyet ürünleri mavi, ticari taksilerin rengi sarıdır ve bu birkaç kural hariç dünya genelinde böyledir. Tüm bu gerçeklerin birer rastlandı olduğunu düşünmek gökkuşağının siyah olduğunu söylemek kadar doğrudur.

E-Ticarete sıfırdan başlarken olmazsa olmaz 5 adım

Ürün sayısı arttıkça bunu yönetmek, satışlara göre tepki vermek gerekebilir. Mağaza yönetmek 3-5 ürün satmaktan daha zor bir süreçtir. Bu süreç pazarda bize ait tek Pazar alanı kiralamaya benziyor. Bu alanda kendi internet sitemizi açıp burada ki mağaza adresimize yönlendirebiliriz.

E-ticaret girişimcilerinin cevaplaması gereken 5 soru

Çıkacağınız bu zorlu yolu ne kadar tanıyorsunuz? Belki de hiç duymadığınız lakin cevaplamanız gereken sorular neler? Yeni başlayanlar arasında e-ticarette hangi sorular önceliğe sahip?

Bir e-ticaret sitesi hangi sebeple iflas eder?

Bir e-ticaret şirketinin, bir İSO 500 şirketinin ya da Anadolu’daki her hangi bir KOBİ’nin batış nedenlerinden hiç de farkı yok.! Lakin şirket kelimesinin önüne e-ticeret koyduğumuz zaman biraz daha derinliklere girmemiz gerekiyor.

E-ticaret Siteleri arasında Tüketici Merkezli Kriz Yönetimi

İşletmenizin büyüklüğü, pazarın hacmi ya da hangi sektörde yer aldığınız fark etmiyor,  kriz kelimesine aşina olmanız için. Bazılarının Çince’de “ fırsat “ anlamına geliyormuş deyişini eklemeden kullanmadığı bu kelimelerin yazımıza ekonomik nedenlerden dolayı girmiş olduğunu belirtmekte fayda var.

Kişisel Verilerin Saklanması ve Gizliliğinin Korunması Yönetmeliği Nedir?

Kişisel verilerin korunması insan haklarıyla yakından alakalı bir konu. Kişisel verilerin saklanması ve verilerin korunması kişilerin hayatlarının gizliliğini ihlal edebileceği gibi başka kişilerin kişilik hakkı da zarar görebilir. E-Ticaret kullanımı içinde hukuka hakim olmak gerekliliği bulunmaktadır ve yasalara uygun şekilde davranılmak zorunluluğu vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir